Antyoksydanty: w jakich produktach spożywczych można je znaleźć?

Wolne rodniki są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszego organizmu. To one przyczyniają się do niszczenia poszczególnych komórek naszego ciała, one są odpowiedzialne za proces zbyt szybkiego starzenia się. Wolne rodniki w znacznym stopniu mogą się też przyczynić do rozwoju chorób nowotworowych, zatem ignorowanie ich jest poważnym błędem. W jaki sposób można skutecznie walczyć z takim zagrożeniem? Jedną ze skuteczniejszych metod będzie dieta, w której znajdą się przede wszystkim te produkty, które są cennym źródłem antyoksydantów.

Antyoksydanty, czyli… Czym są antyoksydanty?

To nic innego, jak przeciwutleniacze, stanowiące skuteczną przeciwwagę dla wolnych rodników. Antyoksydanty znaleźć można w wielu produktach spożywczych, przy czym ich najlepszym źródłem będą świeże warzywa i owoce. Po jakie produkty warto sięgać w chwili, gdy marzy nam się dieta pomagająca w walce z wolnymi rodnikami? Jakie przeciwutleniacze mogą się dla nas okazać najlepszym wsparciem?

Wiśnie

Jakie antyoksydanty będą dla nas najlepszym wsparciem?

Jednym ze skuteczniejszych pogromców wolnych rodników jest witamina C. Znajdziemy ją w wielu produktach spożywczych, przy czym jej najlepszymi źródłami są czarne porzeczki. Witamina C znajduje się też w większych ilościach w cytrusach oraz w brukselce, którą z pewnością warto włączyć do swej diety. Wspaniałym przeciwutleniaczem jest też witamina E, obecna m. in. w takich produktach spożywczych, jak oleje roślinne czy kiełki pszenicy. Selen, znajdujący się m. in. w pestkach dyni, obecny w żółtych i pomarańczowych warzywach beta-karoten oraz likopen, występujący w większych ilościach w czerwonych pomidorach – oto kolejne przeciwutleniacze, dzięki którym nasza codzienna dieta zapewni nam skuteczniejszą ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Warte przeczytania:

Zdrowie a minerały: żelazo

Oczyszczanie wątroby w pigułce

Zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy, leczenie

Jakie substancje lecznicze znajdują się w ostropeście plamistym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *